29.12.13

Життя на Марсі

Життя на Червоній Планеті: міф чи реальність, реальність далека чи близька?
    Звичайно, навряд чи де-небудь буде так само добре, як у нашому сьогоднішньому будиночку, адже він з’явився задовго раніше від нас. Але приклавши деякі зусилля, ми могли б оселитися і на Марсі. В один прекрасний день ми зможемо терраформувати червону планету і перетворити її в нову Землю. Або ж Марс завжди буде нависати над нами безнадійним спогадом колишніх років?
Майбутнє поселення на Марсі
Як і будь-якому потенційному покупцеві житла, нам треба поглянути на те, що зламано, і що потрібно зробити, щоб все виправити. У Марса є два важливих недоліки, що перешкоджають колонізації. 

16.12.13

Афоризми, вислови про освіту - 2

Відомі вислови, афоризми про освіту, педагогіку, виховання, навчання, вчителя та школу

  1. Більшість вчителів витрачають час на питання, покликані встановити, чого учень не знає, а справжнє мистецтво постановки питання полягає в тому, щоб з’ясувати, що учень знає або здатний пізнати.
       Альберт Айнштайн
     
  2. Без прикладів неможливо ні правильно вчити, ні успішно вчитися.
       Луцій Юній Модерат Колумелла (давньоримський письменник і агроном)
     
  3. Від лікарів і вчителів зазвичай вимагають дива, але якщо диво здійснюється — ніхто не дивується.
       Марія фон Ебнер-Ешенбах (австрійська письменниця)
     
  4. Війни виграють не генерали, війни виграють шкільні вчителі та парафіяльні священики.
       Отто фон Бісмарк (німецький державний діяч)
     
  5. Викладачам слово дане не для того, щоб присипляти свою думку, а для того, щоб будити чужу.
       Василь Ключевський (російський історик)
     
  6. Виховання — справа важка, і поліпшення його умов — одна з священних обов’язків кожної людини, бо немає нічого важливішого, як освіта самого себе і своїх ближніх.
       Сократ ( давньогрецький філософ)
     
  7. Виховання дитини — це не мила забава, а завдання, що вимагає капіталовкладень — тяжких переживань, зусиль безсонних ночей і багато, багато думок.
       Януш Корчак (польський педагог і письменник)
     

15.12.13

Хладнієві фігури

Хладнієві фігури як приклад стоячих хвиль в тілах протяжної форми


Хладнієві - фігури


1787р.,  Ернст Хладні (німецький фізик) придумав спосіб спостереження стоячих хвиль на плоскій поверхні. 


На закріплену пластинку зі скла, металу або дерева насипали пісок. Джерелом стоячих хвиль був звичайний смичок, яким заставляли коливатися пластинку. В процесі експерименту виявлено, що піщинки збиралися на так званих вузлових лініях, утворюючи тим самим фігури Хладні.

17.11.13

Про вічне

Дещо про містичне
Фізик доводить існування життя після смерті
Паралельні світи?
У США фізик -теоретик Роберт Ланца з Університету Wake Forest в Північній Кароліні розмірковує про існування життя після смерті використовуючи при цьому апарат квантової фізики.

На думку вченого, смерть не є остаточним завершенням життя, а швидше за все, переходом в інший паралельний світ, повідомляє proza.ru з посиланням на Daily Mail .

За його словами, є теорія про існування паралельних всесвітів, в яких події відбуваються синхронно, але по-різному .

Як доказ своєї гіпотези Ланца звернувся до квантової фізики та інтерференційної експерименту Юнга, який доводить, що світло - це хвиля, і дозволяє виміряти її довжину.

14.10.13

Мріємо про майбутнє

Кожен раз, коли ви виходите на вулицю великого міста, ви бачите масу людей, які настільки захоплені своїми смартфонами і планшетами, що практично не звертають увагу на навколишній світ. Цифрова залежність зростає і лякає, викликаючи в уяві образи нещасних громадян в «Матриці», прикутих до стільця і бажаючих прожити в ілюзії, що підмінює реальність.
Що ж буде далі?
Пять технологій майбутнього, які змінять людей

     Не будемо песимістами. Неврологи, психологи та дослідники в галузі штучного інтелекту – тобто, навчальні комп’ютери, що наслідуть людину і покращують її розумовий процес – кажуть, що машини також позитивно впливають на наше життя. Вони придумали термін когнітивні технології, щоб описати, як електронні пристрої та інші інструменти можуть допомогти і поліпшити такі здібності людей, як «психічна діяльність, вивчення, збереження та вилучення інформації з пам’яті, а також вирішення проблем».

11.09.13

Райдуга

Чому виникає веселка?
Дисперсія
        Дисперсією (dispergo – розклад, лат.)  називають залежність абсолютного показника заломлення n від частоти ν падаючого світла.
 
        Дане явище пов’язане з властивостями середовища та залежить від здатності речовини поляризуватися. Диполі діелектрика здійснюють  вимушені коливання в електро-магнітному полі світлової хвилі. Амплітуда цих коливань залежить від співвідношення частот світла і власної, при цьому змінюється поляризованість речовини і, відповідно, діелектрична проникність:      ε = ε(ν),      що  веде безпосередньо до зміни    n = f(ν),    оскільки     v = c/(εμ)1/2, а     n = (εμ)1/2.    Дисперсія характерна для всіх середовищ, крім вакууму.
 

09.09.13

Айнштайн

Айнштайн - неуч: міф чи реальність?


Вчений з гумором.
   Багато "двієчників" втішають себе думкою про те, що Альберт Айнштайн - великий фізик, автор знаменитої теорії відносності, нобелівський лауреат - в дитинстві теж був двієчником.

А чи правда це?

Краще всяких слів говорять факти. Отже, перед вами атестат зрілості Альберта Айнштайна, отриманий ним в кантональній школі Арау (Швейцарія) у вересні 1896 р. в віці 17 років (оцінки виставлялися за шестибальною системою).

 
Доказ: Айнштайн - чудовий учень.

29.06.13

Освіта як вона є

Хто вміє – той робить, хто не вміє – той вчить інших, хто не вміє вчити – той вчить, як потрібно вчити.  




Прочитав з насолодою нехитру побрехеньку (джерело розповіді), і задумався: можливо проблема не в зарплаті? 


«Вся наша школа чекала якогось страшного перевіряючого з райво. Директриса "на вухах". Коридори вилизані. Діти проінструктовані. Було вирішено запросити цю страшну людину в наш клас на показовий урок з географії і в десятий - на урок хімії. Цілий тиждень трудовик творив діючу модель Сонячної системи. Нарешті настав день "вушка голки". До класу входить перевіряючий, директриса, і завуч. Перевіряючий виглядав зовсім нестрашно: товсті скла і тихий сором'язливий голос. Ми всі напружені, як циганські коні. Географічка раптом заговорила голосочком казкової лисички, яка хоче виманити з норки зайчика:
 - Діточки, сьогодні ми зрозуміємо, як на землі відбувається зміна пір року. Погасіть, будь ласка, світло.

16.06.13

Антарктида


Материк без льоду




 Британська антарктична служба спільно з NASA завершила роботу зі створення нової карти поверхні Антарктиди. 


Завдяки їй можна дізнатися, як виглядав би материк без шару льоду, що оточує його більше 30 млн років. 


Метою проекту було прорахувати обсяг льоду, що накопичується на Антарктиді, і можливі варіанти його зникнення. Вчені хочуть зрозуміти, наскільки може підвищитися рівень океанів при тих чи інших сценаріях глобального потепління і вивільнення гігантських мас води з льодовиків на інших континентах і льодів Антарктиди. Щоб зрозуміти, скільки на материку льоду, потрібно було отримати точну карту рельєфу місцевості, що дало в свою чергу уявлення, якої товщини лід покриває ті чи інші ділянки. 

30.05.13

Атом водню



Атом водню: вигляд збоку



   Міжнародній групі вчених вдалося сфотографувати атом водню, що раніше вважалося практично неможливим. До теперішнього часу вченим вдавалося зробити фотографії тіні атома й електрона. Проте сфотографувати власне атом, а не будь-яку його частину уявлялося вкрай важким завданням навіть при використанні найбільш високотехнологічних пристроїв.


На нових зображеннях, отриманих за допомогою фотоіонізаційного мікроскопа, видно розподіл електронної густини, яка повністю збігається з результатами теоретичних розрахунків.

29.05.13

Око Сахари



Око Сахари (структура Рішат)

Око Сахари (світлина NASA).
  Дивовижну структуру можна побачити в найбільшій пустині Землі Сахарі. В західній частині Мавританії знаходиться унікальне геологічне утворення, масштаб якого дозволяє бачити його з космосу. І імя йому – Око Сахари, або структура Рішат. За своєю формою дане утворення складається із системи концентричних кіл, діаметром порядку 50 кілометрів.

Існують дві думки, щодо походження  Ока Сахари.

23.05.13

Фізика в живій природі

Поверхневий натяг та клопи-водомірки
 
Водомірка та сили поверхневого натягу
   Страшний клюв зявився вмить, мов би нізвідки, вмить пробив тіло невинної жертви. Дві труби просунулись їй під тонку шкіру: по одній з них потік у напрямку жертви смертоносний яд, котрий вмить розчиняє всі її нутрощі, а по другій розкисла рідина всмоктується в ненаситне нутро хижака.


Ця, здавалось би, фантастична картина взята із реального життя. Такі сцени можна спостерігати сотні разів щоденно у реальному житті. Саме так полюють клопи-водомірки. Найцікавішим є факт не самого полювання (кожна жива істота повинна харчуватися), а де відбувається це дійство.

14.05.13

Хрест Айнштайна

 Хрест Айнштайна  

Хрест Айнштайна
    Неймовірний вчений, котрий передбачив викривлення світлових променів гравітаційним полем, представлений серед небесних тіл цікавим об’єктом.

Хрест Айнштайна (Q2237+030 або QSO 2237+0305) — це гравітаційне лінзоване зображення квазару, який розташовується по осі зору за галактикою ZW 2237+030.

 
Хрест Айнштайна (збільшено)


06.05.13

Педагогічні вислови



Відомі вислови, афоризми про освіту, педагогіку, виховання, навчання, вчителя та школу



"Учітеся, брати мої, думайте, читайте".
                                                  (Т. Шевченко)


  • Коли боги хочуть покарати, то роблять педагогом.  

(Сенека)

  • Хто вміє – той робить, хто не вміє – той вчить інших, хто не вміє вчити – той вчить, як потрібно вчити.   

(Лоренс Пітер)

  • Багато я навчився у своїх наставників, ще більше – у своїх товаришів, але найбільше – у своїх учнів.       
 (Талмуд)

  • Лише той Учитель, хто живе так, як навчає
( Г. Сковорода)

  • Розум являє собою суму найкращих наших почуттів
(П. Шеллі)

  • Роби велике не обіцяючи великого.
(Піфагор)

  • Ми навчаємося не для школи, а для життя.
(Сенека Молодший)

30.04.13

Незвичайне явище природи

Полярне сяйво
Мрія екстремала
       
Поговоримо сьогодні про одне із найкрасивіших та найвеличніших явищ природи – полярне сяйво – та попробуємо дати йому розумне фізичне пояснення. Спостерігати його можна лише поблизу полюсів, хоча іноді і трапляються винятки. Встановлено, що полярне сяйво виникає на висотах від 80 до 1000 км, і являє собою свічення розріджених газів земної атмосфери (дуже нагадує свічення газу в розрядних трубках - пригадай дослід на уроці).
 
  

29.04.13

Громовиця

Сила природи

 Блискавка
 Мало що в цьому світі може викликати в людини одночасно відчуття страху і захоплення, панічної боязні та величі. Все це про блискавку – гігантську електричну іскру, котра може сягати декількох кілометрів довжини, струми в якій доходять до 100 000 А, а напруги між хмарою та землею перед її виникненням дорівнюють 1 000 000  кВ. Тривалість розряду мала, тому і загальний заряд, котрий переносить блискавка, як правило, невеликий (0,1-10 Кл). 

     Цікаво спостерігати фотографії цього незвичного явища. Насамперед від хмари до землі виникає слабо світний канал, потім по ньому поширюються великі заряди, зумовлюючи яскраве світіння. Швидкість поширення надзвичайно велика – 100 000 км/с. При цьому відбувається сильне нагрівання повітря і, внаслідок його розширення, виникає ударна звукова хвиля – грім. Порахувавши час між світлом блискавки та громом, можемо оцінити відстань до неї (швидкість звуку в повітрі 333 м/c). 

27.04.13

Коронний розряд

Вогні святого Ельма
    
    
  Електричний струм, котрий проходить в газах, назвають газовим розрядом. При кімнатних температурах молекули газу (наприклад, повітря) лишаються нейтральними, носіїв струму немає, а отже газ є діелектриком. Для того, щоб перевести газ в розряд провідників необхідно його іонізувати, тобто перетворити частину його молекул на іони та електрони. Цього досягають шляхом нагрівання, опроміненням потоком заряджених частинок, опроміненням ультрафіолетом або Х- променями.
 

17.04.13

Космологічний парадокс

Фотометричний парадокс
       
Безмежний, незвіданий, таємничий Всесвіт
    Тиха ніч. Ми піднімаємо свій погляд вгору і бачимо зоряне небо. Ми задивляємось у його сріблясте мереживо і запитуємо себе: що там? А там – космологічний парадокс. Взагалі то їх є декілька, та поговоримо про фотометричний. 
 
        Не підлягає сумніву той факт, що Всесвіт є безмежний і, очевидно, у безмежному Всесвіті існує нескінченне число зір. Світло небесних світил поширюється у всіх напрямках, заповнюючи своїм випромінюванням увесь простір. Але чому безмежна кількість зір дає так мало світла?
 
        Нехай зорі розміщено у Всесвіті більш – менш рівномірно. Тоді число зірок, що лежать у сфері радіуса R, у центрі якої розміщено Землю, зростає пропорційно R3.

04.04.13

Квітка Цісик

Квітка Цісик - скарб української нації
Наша гордість



Сьогодні, 4 квітня,  мало б виповнитися 60 років Квітці Цісик, американській співачці українського походження, володарці «Оскара», «Золотого глобуса» і номінанта на «Греммі».Квітка жила в Нью-Йорку, була в Україні тільки раз - 1983 року. Мріяла приїхати на історичну Батьківщину з концертом. Але 1998 року Квітка зів’яла від раку грудей. За свої неповні 45 років Квітка Цісик встигла записати два україномовні альбоми - "Квітка" і "Два кольори". Планувала записати колискові, але не встигла...



Квітка Цісик / Kacey  Cisyk (4 квітня 1953 - 29 березня 1998)/– американська співачка й акторка українського походження, володарка «Оскара», «Золотого глобуса» за кращу пісню до фільму «Ти освітив моє життя» («You Light Up My Life», 1977).  Цісик також зіграла епізодичну роль у цьому фільмі».  Два її альбоми українських пісень було номіновано на «Греммі».

Квітка народилася у Квінсі (Нью-Йорк, США) в сім'ї післявоєнних емігрантів із Західної України Іванни та Володимира Цісиків. Батько Квітки був скрипалем, музичну освіту здобув у Львові, з 1942 р. по 1944 р. був концертмейстером Львівського Оперного Театру, а після еміграції викладав в Українському музичному інституті в Нью-Йорку. Саме батько вчив її грати на скрипці ще з п'яти років.

З дитинства Квітка дуже любила співати. Після школи вона вступила до державного університету Нью-Йорка на клас скрипки. Проте, через рік вона кинула університет і була прийнята в Mannes School of Music, де під керівництвом хранителя віденської оперної традиції професора Себастіана Енгельберга отримала знання з вокалу та відшліфувала свій голос – колоратурне сопрано. Навчання закінчила в 1974 році. Ще студенткою почала працювати, оскільки потрібно було оплачувати навчання та допомагати родині. Тоді вона і подалася в шоу-бізнес та дуже швидко зарекомендувала себе, як досконала вокаліста в будь-якому музичному стилі. Квітка обрала собі псевдонім Кейсі (Kacey – за першими літерами її імені та прізвища). Її почали навперебій запрошувати до роботи над своїми альбомами поп– та рок-зірки (Майкл Болтон, Боб Джеймс, Лінда Ронстад, Роберта Флек, Девід Санборн, Карла Саймон, Мікіо Масуо, Квінс Джонс, а з Майклом Джексоном Квітка співала в одному хорі). Квітка також виконувала заголовні пісні в фільмах.

19.03.13

Тест Роршаха

Взнай про себе більше
Що ви бачите на картинці?


  В залежності від того, з чим ви ототожнюєте дане зображення, психологи дають наступну інтерпретацію вашій психіці.

1. Голова лисиці або кота.

Найпоширеніша асоціація, яку спостерігають, як правило, люди з нормальною та здоровою психікою. Відхилень не виявлено, таких людей майже 85%.

2. Метелик.

Дана асоціація зустрічається в людей, які схильні до  роздумів та поверхневих депресій.  Метелик є символом гармонії, якої не вистачає тому, хто асоціює  «кляксу»  з даною комахою.

09.03.13

Великий Вибух (початок)

1. Теорія Великого Вибуху в картинках

На кртинці можна легко прослідкувати виникнення та становлення нашого ВСЕСВІТУ. проте найголовніше питання - ЧОМУ ТРАПИВСЯ ВЕЛИКИЙ ВИБУХ? - залишається відкритим.

04.03.13

Володимир Івасюк


Герой нашого часу
 Володимир Івсюк - золоте надбання України
    Сьогодні, четвертого березня, день народження Володимира Івасюка – автора «Червоної рути». Ця карпатська квітка з 70-х років ХХ століття прославила українців, як народ, що здатен творити геніальні твори світового масштабу.

Володимир Івасюк народився 4 березня 1949 року в місті Кіцмані Чернівецької області. Після школи поступив до Чернівецького медичного інституту. За культивування українських національних традицій був відрахований. Працював на заводі. Потім поновив навчання.

У цей час Івасюка вже знали як творчу особистість. Він добре малював, професійно грав на багатьох музичних інструментах, писав пісні. Цей молодий чоловік був завжди душею студентських і творчих компаній. Добре і щиро «бавив» друзів і знайомих.

У 1971 році переїхав до Львова. У нашому місті він завершив навчання у медінституті та отримав консерваторську освіту. Івасюка вже знали, він був досить популярним в радянській Україні. Визнання до двадцятиоднорічного(!) Володимира прийшло з написанням двох потужних музичних творів «Червона рута» та «Водограй». Це було у 1970-у році.

Тест



Айнштайн. Тест на короткозорість.


   Подвійна зорова ілюзія одночасно служить тестом на короткозорість.


   Люди, котрим характерна короткозорість однозначно бачать на картинці одну із найвродливіших жінок людства, красуню Мерилін Монро.


    Якщо ж ви бачите одну із найрозумніших  людей людства – Альберта Айнштайна – то з вашим зором все гаразд. Проте, якщо і вам кортить побачити білявку Мерилін, то відійдіть від монітора на декілька метрів, і ваша мрія здійсниться: божевільний вчений перетвориться в чарівну білявку.



Варто дослідити: